Мислите ли да наемете компания, която да управлява вашия имот? Може би проучвате услугите, свързани с управлението на собствеността Ви? Управителят на имоти най-често е трета страна, наета от наемодател или инвеститор на имот, за да управлява ежедневните операции в имот под наем.
Отговорностите на управителя на имоти могат да варират в широки граници, но някои задачи са общи за различните типове имоти. В тази статия ще обсъдим шест общи отговорности за управление на собствеността, от събиране на наем до намиране на наематели.
Мениджърите на имоти обичайно са отговорни за справяне с наемите. Те често определят първоначалното ниво на наема, за което се съгласяват наемателите. Това изисква разбиране на пазара, където се намира имотът, и типа клиентела, която биха искали да привлекат.
Мениджърите на имоти също събират наемната цена. Те са отговорни за осигуряването на оптимален паричен поток чрез определяне на твърда дата за събиране на наеми и стриктно налагане на закъснителните санкции.
Също така е обичайно управителят на имот да коригира наема. Те могат да намалят наема, ако смятат, че е необходимо, но по-често мениджърите увеличават наема с предварително определен процент всяка година, което е продиктувано от инфлационните процеси, пазарната действителност, общинските закони и наредби и т.н..
Всички свободни имоти се очаква да бъдат запълнени от управителя на имота и тяхната роля е да намерят нови наематели, които са подходящи за сградата. Те трябва да са готови да рекламират ефективно пространството и да се срещнат с потенциални наематели, като им покажат характеристиките на апартамента/къщата/сградата.
Управителите на имоти трябва да проверяват наемателите, докато кандидатстват за място в тяхната сграда. Процесът на проверка може да се различава, но често включва провеждане на кредитни проверки и проверка на референции и / или доказателство за работа.
Управителят на имота е отговорен за поддържането на имота в безопасно и обитаемо състояние. Това включва поддръжка, ремонти и актуализиране на съоръжения като пералня, кухня и паркинг и други.
Мениджърите на имоти трябва или да могат да извършват рутинна поддръжка като озеленяване, премахване на вредители, проверка за течове и отстраняване на боклука, или да наемат някой, който да изпълнява тези задачи редовно. По същия начин, когато са необходими ремонти, мениджърите на имоти трябва или да решат проблемите сами, или да наемат някой, който да свърши работата. Това означава, че мениджърите на имоти обикновено разполагат с широка мрежа от надеждни изпълнители, водопроводчици, дърводелци и електротехници, както и всякакви други видове сециалисти.
Мениджърите на имоти често са първата линия за контакт при изгонване или спор, както и при общото правно функциониране на имот под наем. В тази роля мениджърите на имоти трябва да познават правните процеси за проверка на наемател, обработка на депозити за обезпечение, прекратяване на наеми, изгонване, спазване на изискванията за безопасност и други. Добрият мениджър на имоти ще има задълбочено разбиране на законите на наемодателите и ще може да изпълнява своите отговорности по начина, който диктуват тези закони.
Като ръководител на ежедневните дейности, управителите на имоти също са отговорни за поддържането на бюджета за сградата и за поддържането на подробни записи. Мениджърите често получават определен бюджет за сградата, в която трябва да експлоатират, и от тях зависи да използват своята преценка, за да направят подобрения, да поръчат ремонти и да запазят спешен фонд. Управителят на имота може също да бъде помолен да подаде данъци за имота или да помогне на собственика по време на данъчния сезон.
Те също така трябва да водят задълбочени записи за функционирането на имота. Това включва всички приходи и разходи и записи на жалби, ремонти, наеми, искания за поддръжка и застрахователни разходи. Те също трябва да разполагат с пълна документация за всички инспекции на сгради и колекции под наем.
Повече от 60% от българите живеем в сгради в режим на етажна собственост. Състоянието на жилищния сграден фонд е лошо, а в преобладаващата си част (93%) сградите се нуждаят и о...
Прочети ощеЕдна от най-големите грешки на много наемодатели е пренебрегването на перспективата за използване на компания за управление на имоти. Често наемодателите решават да управляват ...
Прочети ощеМислите ли да наемете компания, която да управлява вашия имот? Може би проучвате услугите, свързани с управлението на собствеността Ви? Управителят на имоти най-често е трета с...
Прочети още